poniedziałek, 17 stycznia 2011

Christos rażdajetsia! Sławitie Jeho!

 Chrystus się rodzi, wielbijcie Go!





Boże  Narodzenie jest zaliczane do liczby 12 wielkich świąt – „dwunadiesiatych”, nieruchomych. Stale obchodzone jest 25 grudnia, według starego stylu dzień ten przypada na 7 stycznia. Święto to posiada dwie niedziele przygotowujące do święta, dni przedświąteczne i poświąteczne.

Cerkiew nadała szczególnie bogatą oprawę liturgiczną i obrzędową temu wielkiemu świętu. Wierni przygotowują się do godnego spotkania Wcielonego Syna Bożego przez czterdziestodniowy post rozpoczynający się 14/27 listopada, w dniu poświęconym pamięci św. Apostoła Filipa i stąd zwanym postem "Filipowym".



W Kościele Prawosławnym podobnie jak i u innych chrześcijan wieczerzę wigilijną poprzedza przybranie choinki oraz wspólna modlitwa nadająca jej sakralny charakter. Potrawy zawsze są postne. Ich liczba i wszystkie ceremonie maja rangę symboli. Tego wieczoru każda czynność i zdarzenie ma ukryty sens. W większości prawosławnych domów wieczerzę wigilijną rozpoczyna się od spożywania „kutii” – kaszy z ziaren pszenicy z dodatkiem maku i miodu. Pszenica symbolizuje sytość, mak spokojny sen, a miód słodycz. Stałą potrawą jest także napój z suszonych owoców, stół przykrywa się sianem na pamiątkę betlejemskiego żłóbka, zapala świecę


Po wigilijnej kolacji z obowiązkowymi postnymi potrawami  i podzieleniu się prosforą -chlebem eucharystycznym,o drugiej w nocy w cerkwiach rozpoczyna się "wsienocznoje bdienie" - całonocne czuwanie i Boska Liturgia. Rozpoczynają one 3 dniowy okres świąteczny. Wierni śpiewają troparion Narodzenia Chrystusa oraz kolędy.


Tu możecie posłuchać troparu w wykonaniu mnichów z Supraśla: 

 


A tu jest inna melodia tego samego utworu, możecie też przypatrzeć się ikonie przedstawiającej Boże Narodzenie